Saturday, April 10, 2010

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MODEL KONSTRUKTIVISME


Tingkatan : 2 Bitara

Bil.Pelajar : 30 orang

Tarikh : 26 Mac 2010 (Jumaat)

Masa : 40 Minit

Tajuk : Iklan

Bidang : Interpersonal

Hasil Pembelajaran

Huraian Hasil Pembelajaran

HPU

5.0 Memujuk untuk mempengaruhi pihak lain untuk melakukan sesuatu sesuatu

HPK

5.3 Merayu dengan menggunakan strategi yang berkesan untuk memujuk pihak lain.

Aras 3 (ii)

Menggunakan gaya pengucapan yang sesuai untuk memenangi hati pihak lain.

Objektif Hasil Pembelajaran :

Pada akhir pelajaran, murid dapat :

i) Menyatakan sekurang-kurangnya dua alasan munasabah mengenai kekurangan iklan yang dipertontonkan.

ii) Melakonkan semula iklan tersebut menggunakan gaya pengucapan yang sesuai.

iii) Menyatakan peribahasa yang berkaitan dengan iklan yang dilakonkan.

Pengetahuan/Kemahiran Sedia Ada

  • Murid telah diajar mengenai karangan jenis perbahasan pada pembelajaran yang lepas.

Penyerapan

  • Nilai Murni : Bekerjasama, keberanian dan kerajinan.
  • Ilmu : Perniagaan

· KBKK : Menjana Idea – menghasilkan satu idea baru bagi mempromosikan produk.

Penggabungjalinan

· HHP : 5.1 Aras 1 (ii)

Berbicara dan merayu dengan menggunakan kata, ungkapan, dan ayat yang dapat memberikan kesan memujuk untuk mendapatkan sesuatu.

· Laras Bahasa : Laras Pemujukan

Fasa, Objektif Fasa dan Kandungan

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Alat/KBT/KBKK/Nilai

Induksi Set (3 Minit)

· Menarik minat pelajar

· Menghadirkan pelajar dalam sesi pengajaran dan pembelajaran.

· Menimbulkan perasaan ingin tahu dan

· Menarik minat pelajar

· Guru bersoal jawab dengan pelajar mengenai video yang ditayangkan.

· Pelajar memberi pendapat mereka.

BBM

· Video

Nilai

· Berani

· Kejujuran

Fasa 1 : Orientasi (5 Minit)

· Menetapkan hala tuju pembelajaran

· Guru menyatakan hala tuju pelajaran hari ini.

- Apa itu iklan?

- Ciri-ciri iklan

· Guru melekatkan isi penting pada papan putih.

BBM

· Kad manila

· Pen marker

· Papan putih

Nilai

· Rasional

· Kejujuran

Fasa 2 : Pencetusan Idea

( 5 Minit)

· Pelajar bertukar-tukar pengalaman dan menambah pengetahuan sedia ada

· Pelajar memberi pendapat mengenai iklan-iklan yang pernah ditonton.

· Guru bersoal jawab dengan pelajar bagi mencungkil pengetahuan sedia ada pelajar.

KBT

· Pembelajaran berdasarkan pengalaman.

Nilai

· Rasional

· Kejujuran

Fasa 3 : Penstrukturan Semula ( 10 Minit)

· Menyusun Semula Pengetahuan hasil percampuran idea lama dengan idea baharu

· Membentuk skema pengalaman yang baharu

· Guru memberikan bahan aktiviti beserta kad arahan.

· Pelajar berbincang dalam kumpulan mengenai iklan yang akan dihasilkan.

BBM

· Baju, minuman ringan dan syampu.

· Kad arahan

Nilai

· Bekerjasama

· Hormat-menghormati

Fasa 4 : Aplikasi Idea

( 10 Minit)

· Melaksanakan tugas dalam situasi sebenar.

· Pelajar menggunakan laras bahasa pemujukan dalam persembahan.

· Pelajar mempersembahkan lakonan berkaitan iklan yang dicadangkan.

· Guru memantau setiap persembahan pelajar.

BBM

· Baju, minuman ringan dan syampu.

KBT

· Mempersembahkan idea mengikut kreativiti.

Nilai

· Kerjasama

· Keberanian

· Rasional

Fasa 5 : Refleksi ( 5 Minit)

· Membuat penilaian terhadap kesahihan maklumat/kemahiran yang diperoleh.

· Guru bersoal jawab dengan pelajar mengenai kepentingan iklan kepada pengguna.

· Pelajar diminta menyalin isi penting ke dalam borang rubrik yang disediakan.

BBM

· Borang Rubrik

· Papan putih

· Pen marker

Nilai

· Rasional

KBKK

· Menilai

Penutup ( 2 Minit)

· Merumus terhadap isi pelajaran yang diajarkan.

· Menghubungkaitkan pelajaran hari dengan pelajaran akan datang.

· Guru merumuskan pembelajaran dengan mengemukakan soalan kepada pelajar.

- Apakah yang kamu faham daripada aktiviti yang telah dilakukan pada hari ini?

- Mengapakan tajuk ini penting?

· Guru memberikan tugasan sebagai pengukuhan.

Nilai

· Kerajinan

· Menghormati arahan guru